توجه

بازدید کننده محترم ، این سایت به همراه دامنه ، با سامانه مدیریت محتوا (CMS) دروپال Drupal با کلیه امکانات ، واگذار می شود . در صورتی که فعالیت های شغلی یا کسب و کار مرتبط دارید برای نقل و انتقالات دامنه و وب سایت به شکل کامل با شماره تماس 09388760510 یا 09126116240 تماس بگیرید و در صورت عدم پاسخگویی در تلگرام یا واتس آپ پیام بگذارید .

اطلاعات کلی : 

نام دامنه : irinvent.ir

توضیح مفهوم دامنه : ir مخفف iran (ایران) – invent = اختراع

نام سایت : مرجع ابداعات و اختراعات ایران

مدل فعالیت : درج ابداعات و اختراعات داخلی ، اطلاع رسانی برای تامین کالا یا خدمات ابداعی ، ثبت نام مخترعین و مبتکرین برای تبلیغات محصول و خدمات نوآورانه ، نشریه الکترونیکی ادواری معرفی ابداعات ، شرکت در نمایشگاه ابداعات و اختراعات سالیانه بنیاد ملی نخبگان و انجمن مخترعین ایران و ... و ارائه گزارش از اختراعات موجود

مدت زمان اعتبار دامنه : 29-01-2020 مصادف با چهارشنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۸

قدمت دامنه : 8 سال (زمان ثبت اولیه : 2011-01-15 مصادف با شنبه، ۲۵ دی ۱۳۸۹)

مسلمانان مخترع

پیغام خطا

  • Notice: Trying to access array offset on value of type bool in simplenews_newsletter_defaults() (line 456 of /home/irinvent/domains/irinvent.ir/public_html/sites/all/modules/simplenews/simplenews.module).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type null in simplenews_newsletter_defaults() (line 456 of /home/irinvent/domains/irinvent.ir/public_html/sites/all/modules/simplenews/simplenews.module).

با من یک قلم شامی است که چون فقط خودم به دست می گیرم با آن می نویسم ولی چون دیگری همان قلم را به دست گیرد انگشتانش از کار می افتد.

پایگاه مسلمانان جهان،  مسلمانان و اختراعاتی که در جامعه کردند و محققان تازه به آن پی برده اند واثرات اختراعات آنها از مسائلی است که امروزه درباره ان بحث هایی شده است.
خودنویس یا قلم مدعی(قرن سوم هجری):داستان و صفت آن را ابن العبری در کتاب خویش چنین ثبت و ضبط نموده است : در زمان خلافت مامون عباسی ( مطابق با نیمه نخست قرن نهم میلادی) شخصی مدعی مقام نبوت و پیامبری پیدا شد .
او در مورد یکی از به اصطلاح معجزاتش ! به مامون و درباریانش گفت:"... و معی قلم شامی آخذه فاکتب به و یاخذه غیری فلاینطلق اصبعه..."(با من یک قلم شامی است که چون فقط خودم به دست می گیرم با آن می نویسم ولی چون دیگری همان قلم را به دست گیرد انگشتانش از کار می افتد... )(آنگاه مامون گفت: اینک آنچه را که ادعا می کنی انجام بده! و او نیز انجام داد .حاضران همه گفتند : این از طلسمات است. مامون روز های زیادی با او کلنجار رفت تا این که او اقرار نمود و از دعوی پیامبری تبری جست و حیله ای را که در قلم به کار برده بود، فاش ساخت . آنگاه مامون به او هزار دینار بخشید. )

توپ:در تاريخ ((اندلس)) چنين آمده است: سلطان(اسماعيل) در سال 724 هجرى برابر با 1324ميلادى شهر اسلامى ((بياسه)) را كه در اشغال مسيحيان بود, محاصره كرد و براى اولين بار در تاريخ براى فرو ريختن شهر از توپ استفاده نمود. متاسفانه تاريخ نويسان از اين مساله به سادگى گذشته و آن را ناديده گرفته اند, با اين كه مساله, داراى اهميت فراوان مى باشد, زيرا به كار گرفتن توپ در آن دوران, يك ابتكار بوده و در پيشبرد هدفهاى جنگى تاثيرى سحرانگيز داشته است.

مسلمانان اين سلاح جنگى را اختراع نموده و آن را در باز گرداندن شهر اسلامى "بياسه"به مرحله آزمايش گذاشتند و پيروزمندانه به هدف خود نائل گرديدند.
اجلاس: یعنی گفت وشنود برای تصمیم گیری درباره مسائل ،هم از اختراعات مسلمانان است.

جراحی: یک پزشک مشهور"الزاهروی”  نویستده یک کتاب هزارو پانصد صفحه ای مصور جراحی برای کشورهای اروپایی بوده و وی اولین مخترع سزارین و ساخت انبرک و ساخت بخیه از روده گربه بوده است.

ماشین پرواز: اولین کسی که برای ساخت ماشین پرنده در جهان اقدام کرده است"عباس ابن فرناس” در قرن ۹ بوده که این کار را در کشور اسپانیا انجام داد و بعد چند لحظه پراوز افتاد و کمرش شکست. ابداع وی توسط هنرمند و طراح مشهور ایتالیایی لئورنالدو داوینچی بوده است.

دانشگاه: در سال ۸۵۹ پرنسسی جوان به نام "فاطیما الفرهی” اولین دانشگاه را تاسیس کرد و خواهر وی "مریام” مسجدی در جوار دانشگاه بنا کرد که در کنار یکدیگر مجتمع "الکاراوین” را شکل داد که این بنا همچنان بعد ۲۰۰۰ سال برجاست.

جبر:کلمه جبر از رساله مشهور ریاضی دادن پارسی(فارسی ایرانی) گرفته شده که در قرن ۹ نوشته شده است و در این کتاب سیستم هندو یونانی نگاشته شده است که اعداد گویا و گنگ و مقیاس هندسی یک پارچه شده است و خوارزمی اولین ریاضی دان ایرانی بود که آن را بیان کرد.

نور: اولین کسی که گفت اجسام از طرف بازتاب نور روی چشم قرار میگیرد "هیثم” بود این دانشمند ایرانی بود و با این اختراع  نظریه های اقلیدس و بطلمیوس را مبنی بر این که نور از چشم انسان تابش داده می شود، رد کرد. و ان اولین کسی بود که اتاق تاریک عکاسی را به وجود آورد.

موسیقی: در زمان فرمانروایی «شارلمانی» یا «کارل بزرگ» اختراع شد، وی تلاش بسیاری برای این کار کرد.

مسواک: حضرت محمد(ع) اولین رواج مخترع مسواک بود، ایشان از درختی به نام مسواک که با کشیدن پوست ان به صورت رشته ای در میاید استفاده کرد و  بعد از درخت مایعی خارج میشود که به جای خمیر داندان استفاده میکرد.

 بیمارستان: در قاهره مصر بیمارستان در قرن ۸ در سال ۸۷۲ توسط شخصی مسلمانی به نام "احمد ابن تولون” ساخته شد.

میل لنگ: شخصی در یک کشوری به نام "الجزری” مخترع میل لنگ بود که الان در موتور و دوچرخه استفاده میشود.

قهوه: این نوشیدنی برای اولین بار حدود قرن ۹ در یمن آماده نوشیدن شده است، سپس توسط گروهی از دانشجویان به قاهره منتقل شد و در قرن ۱۳ به ترکیه رسید اما تا قرن ۱۶ استفاده از آن در اروپا رواج پیدا نکرد.

 

انتهای متن/