عرضه سرامیک های مقاوم به کمک نانو لوله های کربنی

با وجود ويژگي‌هاي منحصر به فرد سراميک‌ها، شکنندگی ذاتب آنها همواره باعث مشکلات فراوان به هنگام کاربرد در صنايع مدرن و سنتي شده است. استحکام کششي بالا، نسبت طول به قطر زياد و ساير خواص شناخته شده‌ نانو لوله‌هاي کربني، محققان را متقاعد به استفاده از اين نانوساختارها، به عنوان عامل تقويت کننده در ساخت ترکيب‌هاي مختلف، جهت رفع معايب سراميک‌ها کرده است.

 

در اين راستا پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت ايران با همکاري محققان دانشگاه‌هاي EPFL سوئيس و استکهلم سوئد در پروژه تحقيقاتي تلاش کردند به کمک نانو لوله‌هاي کربني، عمده‌ترين ضعف سراميک‌ها که تردي و کم بودن چقرمگي شکست است را بهبود يخشند.

 

سرامیک های تولید شده، از ويژگي‌هاي چندگانه مفيدي نظير خواص حرارتي، خواص الکتريکي و خواص زيست سازگازي مناسب برخوردار است. با توليد بدنه‌هاي سراميکي به کمک روش پيشنهاد شده در اين پژوهش مي‌توان به مرتفع شدن مشکلات ايمپلنت‌هاي سراميکي و دستگاه‌هاي حرارتي مورد استفاده در صنايع مختلف اميدوار بود.

 

افزايش چشمگير چقرمگي شکست سراميک به دليل تأثير همزمان حضور نانولوله‌هاي کربني در زمينه و افزايش اندازه ذرات زمينه زيرکونيايي پايدار از نتايج مهم به دست آمده در اين تحققات به شمار مي‌رود.

 

محصول معرفي شده خواص مکانيکي بسيار مطلوبي دارد و در صنايع پيشرفته هوافضا، الکترونيک و مهندسي پزشکي قابل کاربرد خواهد بود.